reklama
27 czerwiec 2024

3 tys. butów dzieci po konserwacji wróciło na ekspozycję

zdjęcie: 3 tys. butów dzieci po konserwacji wróciło na ekspozycję / V24578817
V24578817
Ponad 3 tys. bucików dziecięcych ofiar - z 8 tys. znajdujących się w zbiorach Muzeum Auschwitz – wróciło po konserwacji na ekspozycję w miejscu pamięci. W czwartek poinformowała o tym organizacja International March of the Living (IMOTL, Marsz Żywych).
REKLAMA

„Miejsce Pamięci Auschwitz, Fundacja Auschwitz-Birkenau i Międzynarodowy Marsz Żywych ogłosiły dzisiaj, że po ponad roku prac konserwatorskich w pracowniach konserwatorskich Muzeum Auschwitz, ponad 3 tys. z około 8 tys. butów należących do dzieci zamordowanych w niemieckim (...) obozie zagłady Auschwitz, wróciło na ekspozycję” – głosi komunikat IMOTL.

Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum poinformował PAP, że buciki, które wróciły z konserwacji, są już prezentowane na tamtejszej wystawie. Przy pozostałych - około 5 tys. – prace nadal trwają.

W opinii liderów IMOTL Shmuela Rosenmana oraz Phyllis Greenberg Heideman, „konserwacja butów dzieci zamordowanych w Auschwitz to projekt historyczny, który ma kluczowe znaczenie dla zachowania dowodów zbrodni nazistowskich podczas Holokaustu”. Ma on także znaczenie edukacyjne. Umożliwia bowiem uczestnictwo w zachowaniu pamięci o zamordowanych dzieciach.

O wsparcie finansowe konserwacji bucików we wrześniu 2023 roku zaapelowała Fundacja Auschwitz-Birkenau. Marsz Żywych podjął się tej misji, organizując międzynarodową kampanię, której celem było zebranie niezbędnych funduszy. Zgromadzono je w kilka miesięcy. Pierwszą darowiznę na projekt konserwatorski przekazał Eitan Neishlos, wnuk ocalałych z Holokaustu. W kampanię włączyły się tysiące osób. Część pieniędzy pochodziła z Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród około 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła w Auschwitz niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

Według szacunkowych danych Niemcy deportowali do Auschwitz około 232 tys. dzieci i młodocianych, z których około 216 tys. stanowili Żydzi, 11 tys. Romowie, 3 tys. Polacy, ponad tysiąc Białorusini oraz kilkaset Rosjanie, Ukraińcy i inni. W obozie zarejestrowano około 23 tysięcy dzieci i młodocianych, z których w styczniu 1945 r. na terenie Auschwitz oswobodzono około 700.

Marsz Żywych to projekt edukacyjny, pod auspicjami którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady stworzone przez Niemców podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Poznają także historię Żydów w Polsce. Kulminacją jest przemarsz z byłego Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau, który odbywa się w święto Jom Ha-Szoa (Dzień Pamięci o Ofiarach Zagłady). Jego termin związany jest z powstaniem w getcie warszawskim.

Misją Fundacji Auschwitz-Birkenau jest zgromadzenie funduszy na konserwację autentycznych pozostałości po byłym niemieckim obozie. Jej kapitał wieczysty został wsparty przez blisko 40 krajów. Obecnie jego wartość wynosi ponad 180 mln euro. (PAP)

szf/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Płońsk
3°C
wschód słońca: 07:38
zachód słońca: 15:25
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Płońsku

kiedy
2025-01-07 20:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Płońsk,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 19:30
miejsce
Miejskie Centrum Sportu i...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-20 17:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Płońsk,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-03 19:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Płońsk,...
wstęp biletowany